PROBLEMY ZATRUDNIENIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

PROBLEMY ZATRUDNIENIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Niepełnosprawność – słowo które kojarzy się z niemożnością pełnego funkcjonowania w społeczeństwie.Czy na pewno tak powinna kojarzyć się niepełnosprawność? Naszym zdaniem nie.


Niepełnosprawność oczywiście często wiąże się z pewnymi barierami dla osób posiadających niepełnosprawności najczęściej jest to otoczenie architektoniczne lecz zatrważający jest fakt, że to najmniejsza z barier, najważniejsze powstają po stronie otoczenia społecznego oraz zawodowego.


Zadajmy sobie pytanie czemu tak jest? Przecież osoba posiadająca niepełnosprawność może być w pełni sprawna w pracy, czemu nie spotykamy się z ogłoszeniami dedykowanymi dla osób niepełnosprawnych w dużych przedsiębiorstwach, gminach, urzędach itd.?
Czemu tak trudno znaleźć osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim pracę zdalną?


Często zadajemy sobie pytanie czemu trzeba wręcz walczyć o jakąkolwiek pracę będąc osobą niepełnosprawną? Przecież praca jest jedną z najważniejszych sfer życia człowieka, to w niej spędzamy większość dnia, przynosi wiele korzyści takich jak niezależność finansową, rozwój osobisty, satysfakcję.Odpowiedź wydaje się prosta – od zarania dziejów człowiek bał się nieznanego, zawsze pierwszy krok poza strefę komfortu (poznania nieznanej dotąd sfery) był najcięższy.


Pracodawcy nie zdają sobie sprawy z tego, że pracownik posiadający niepełnosprawność to np. specjalista z wieloletnim stażem pracy, który uległ wypadkowi, po długiej walce (rehabilitacja, bariera przełamania się do wyjścia) przychodzi kolejna, walka o zatrudnienie.To też osoby, które urodziły się z pewnymi dysfunkcjami.

Poszukiwanie pracy

Jak zacząć? Zanim przystąpimy do poszukiwania odpowiedniego pracodawcy powinniśmy określić sobie nasze mocne strony, umiejętności którymi możemy wesprzeć przyszłego pracodawcę.
Podstawą jest stworzenie Twojego Cv, które będzie wizytówką Ciebie.
Mając już przygotowane Cv zastanówmy się jaki rynek pracy jest dla Nas odpowiedni:
• Otwarty rynek pracy ?
• A może zakład pracy chronionej?
• Evo Soloutions?


Otwarty Rynek pracy – Osoby posiadające niepełnosprawność mają prawo do podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy, możemy aplikować na każde stanowisko (oczywiście mając na uwadze
spełnienie wymagań dot. kompetencji). Posiadając niepełnosprawność nasz research pracodawcy oraz przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinny być bardzo dokładne.

a) W zależności od posiadanej niepełnosprawności powinniśmy określić czy dany pracodawca będzie musiał przystosować biuro do Twoich potrzeb?
Odp. Jeżeli posiada odpowiednio przystosowane biuro nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów, zatrudnienie osoby niepełnosprawnej w formie pracy stacjonarnej będzie możliwe, jeżeli dany pracodawca nie posiada biura przystosowanego do Twoich potrzeb warto zaproponować rozmowę kwalifikacyjną via Skype a na niej pracę w formie
zdalnej, która umożliwi pozyskanie pracownika posiadającego niepełnosprawność bez dodatkowego obciążania budżetu.
b) Przygotowanie odpowiedniej argumentacji na rozmowę kwalifikacyjną
Odp. Do każdej rozmowy kwalifikacyjnej należy podejść indywidualnie, przygotować się zarówno do określenia naszych wymagań finansowych, jak i argumentacji, która może pomóc umocnić Waszą kandydaturę.
Jednym z takich argumentów jest pozyskanie pracownika, który będzie sam się finansował z niezapłaconych składek na rzecz PFRON


Przykład: zatrudniając osobę niepełnosprawną posiadającą stopień znaczny szczególny Pracodawca nie wpłaci na rzecz PFRON kwoty: 8668,98 zł, poniesie koszt Waszego wynagrodzenia a pozostała niewpłacona kwota na rzecz PFRON pozostanie w budżecie Pracodawcy. Reasumując Pracodawca zatrudni osobę niepełnosprawną, która sama się sfinansuje z nieopłaconych składek na rzecz PFRON (bezpłatny pracownik) oraz przyniesie dodatkowe pieniądze do budżetu i co najważniejsze wykona pracę, którą zleci Pracodawca, należy jednak pamiętać, że jeżeli chcemy pracować w formie telepracy, zadania powinny być możliwe do wykonania poprzez ogólnodostępne programy komputerowe. Można zasugerować pracodawcy wykorzystanie własnego sprzętu oraz internetu w zamian za
ekwiwalent miesięczny, spowoduje to, że Pracodawca nie będzie musiał zakupywać specjalistycznego sprzętu dostosowanego do Schorzenia, które posiadasz.


Zakład Pracy Chronionej – Są to firmy, które tworzą stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych, w zamian za możliwość korzystania z ulg oraz zwolnień z opłat, dzięki czemu mogą zasilić zakładowy fundusz rehabilitacyjny przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, z którego środki przeznaczane są na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej.
W zakładach pracy chronionej, obiekty i pomieszczenia, w których pracują osoby niepełnosprawne muszą zostać odpowiednio dostosowane i przestrzegać określone przepisy odpowiadające bezpieczeństwu i higieny pracy, a przede wszystkim muszą spełniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Dotyczy to nie tylko stanowiska pracy, ale również łazienek, korytarzy, wejścia itp. Dodatkowym aspektem jest zapewnienie doraźnej oraz specjalistycznej opieki medycznej czy też usług rehabilitacyjnych.


Evo Solutions – w dobie dzisiejszych problemów, które spotykają osoby niepełnosprawne odnoszące się ściśle do znalezienia odpowiedniej pracy, osoby niepełnosprawne mogą posiłkować się Firmami takimi jak Evo Solutions.

Rejestrując się w naszej bazie, przesyłając swoje Cv to my bezpłatnie poszukamy dla Was odpowiedniej pracy. Nasze motto „Pomagaj i oszczędzaj” odnosi się zarówno do Osób niepełnosprawnych jak i Pracodawców. Staramy się pomagać – znaleźć wymarzoną pracę dla osób posiadających niepełnosprawności, organizujemy dla Was cyklicznie Webinary, które mają przygotować Was do rozmów kwalifikacyjnych, odpowiadać na często zadawane pytania (indywidulane oraz zbiorcze), poszerzyć waszą wiedzę odnoszącą się do praw oraz obowiązków osób posiadających niepełnosprawności.

Każda z tych form poszukiwania pracy jest dobra, musimy zadać sobie pytanie, która jest najodpowiedniejsza dla Nas.
Nie bójmy się walczyć o lepsze jutro, odpowiednio przygotowując się do całego procesu aplikacji na pewno z czasem znajdziemy swoją wymarzoną pracę.


Mamy nadzieję, że chociaż mała część Pracodawców postara się pomóc Wam w tej nierównej walce.